FAQ

Není.

Vaše účetnictví, smlouvy, mzdová agenda, kalkulace, nabídky, prezentace, fotografie, maily – to všechno jsou digitální data. Zkuste si jejich hodnotu přepočítat na peníze. To kupodivu dělá málokdo, ale věnujte tomu deset minut! Pak si sami odpovězte na otázku, zda si takovou ztrátu můžete dovolit. Anebo, kolik by vás stál jen několikadenní výpadek, než by se všechno vrátilo do původního stavu. Jak byste po tu dobu fungovali. Rizik přitom neubývá, ale přibývá. Některá jsou dobře známá, jen si je nepřipouštíme, protože „nám se to přece stát nemůže“. Havárie disku či celého počítače. Živelní pohroma – voda či oheň. Krádež počítače. Chyba obsluhy, k níž může dojít kdykoli. Nebo koneckonců i zlý úmysl. Ale jsou tu i nová rizika, na která jsme si zatím nezvykli. Napadení zvenčí je dnes bohužel naprosto reálná možnost. Jestli si myslíte, že jste pro nějaké hackery nezajímaví, že nejste atraktivní cíl útoku, pak se pletete. Zajímavý je pro ně každý, mají prostředky, jak zaútočit na statisíce počítačů najednou a běžně to dělají. Jejich nejzáludnější dnešní zbraní je ransomware.

Jedno z největších dnešních rizik.

Anglické slovo ransom znamená česky výkupné. Ransomware je škodlivý programový kód (v běžné řeči: počítačový virus), který zaplacení výkupného vymáhá, a to velmi silným argumentem. Zašifruje totiž všechna data v napadeném počítači. Dešifrovací klíč dostanete, když vyděračům zaplatíte. Tedy – možná ho dostanete. Záleží na tom, zda jde o lupiče gentlemany. Občas tomu tak je, občas ne. Ransomware se většinou šíří jako příloha mailu. Na první pohled vypadá jako neškodný dokument, ZIP soubor či webový odkaz. Stačí na něj kliknout a neštěstí je hotovo. Antivirové programy pomohou, ale stoprocentní ochranu neposkytují. A hlavně – bez dešifrovacího klíče vám data nevrátí už nikdo na světě, moderní šifry jsou doslova neprolomitelné. Ocitnete se v úplně stejné situaci, jako kdyby vám prostě všechno smazali. Mimochodem, ransomware může snadno zničit i zálohy vašich dat, pokud je nepořizujete a nespravujete profesionálním způsobem.

K ničemu – jestli svá data zálohujete skutečně spolehlivě.

To znamená přinejmenším, že:

  • Máte profesionálně sestavený plán úplných, přírůstkových a rozdílových záloh a důsledně se jím řídíte;
  • Vaše zálohovací zařízení je technicky spolehlivé, snese mnoho přepisování (což automaticky vylučuje např. flash disky);
  • Nad svými zálohami máte plnou kontrolu, nesvěřujete je externímu poskytovateli, který vám neposkytne záruky (což vylučuje většinu běžných cloudových služeb);
  • Zálohy zrcadlíte na dvě zařízení, aby je neohrozil výpadek jednoho z nich;
  • Zálohy ukládáte fyzicky jinde, než se nacházejí vaše provozní data;
  • Pravidelně si ověřujete, že z vašich záloh lze data skutečně plně obnovit.
Pokud nesplňujete všechny tyto podmínky, pak se nejedná o zálohování, ale o iluzi zálohování. Ta je nebezpečná, protože vám dává pocit falešného bezpečí. Což je ještě horší, než se vystavovat riziku s plným vědomím.

Ano, nabízí.

Veřejné cloudy od velkých zahraničních firem jsou vynikající službou, jejichž případnou ztrátu si můžete dovolit – například proto, že jsou spolehlivě zálohovaná někde jinde. Je to datové úložiště. Trezor na Data je služba zaručující ochranu a obnovu dat. Rozdíl je podobný jako mezi nestřeženým a hlídaným parkovištěm, mezi pohlednicí a doporučeným dopisem. Se službou Trezor na Data si nekupujete primárně místo na uložení dat, ale bezpečnost dat a záruku jejich obnovy.

Úložiště

je místo, kam si umístit své soubory, jako byste k počítači připojili další disk. Nahrajete si tam, co chcete, odpovědnost za data je plně na vás, žádná speciální ochrana se nezaručuje.

Zálohování

je široký pojem. Vždy v něm jde o pořizování záložních kopií dat. To se dá dělat různými způsoby s různou úrovní spolehlivosti. Smyslem zálohování je obnova dat. Pokud není zaručeno, že obnova spolehlivě funguje, neplní zálohování svůj účel, je ztrátou času, peněz a zdrojem falešného bezpečí.

Trezor na Data

je služba poskytující bezpečnou obnovu vašich dat.

V našem datacentru v Praze, na adrese Lužná 716/2, Praha 6.

A můžete se na ně kdykoli přijet podívat – což není vtip, ale důležitá informace. Velké cloudové služby jsou anonymní, mají síť datacenter po celém světě. Víte, že podle českých zákonů se některá data včetně běžných personálních agend nesmějí skladovat mimo EU? Lokální umístění služby také znamená, že se s námi kdykoli domluvíte. Mluvíme česky, jsme k dispozici 24 hodin denně a jsme připraveni vám okamžitě pomoci.

Přijedeme k vám a data uvedeme do stavu před havárií.

Použijeme k tomu jejich průběžně pořizovanou zálohu. Stačí nám jen zavolat, že máte problém.

To samozřejmě dovedeme.

mezi našimi zákazníky jsou i hodně velké firmy, podívejte se na náš seznam referencí. Kontaktujte nás, navrhneme vám řešení na míru.

Potřebujete zálohovat?
Kontaktujte nás. Hned teď.